STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIES, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Tłumacz stronę/ Translate site

Witamy serdecznie na stronie Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela
i Św. Bartłomieja Apostoła.

Przeczytasz tu najnowsze informacje z życia Naszego Kościoła, zobaczysz foto galerie i posłuchasz naszej muzyki organowej.

Serdecznie zapraszamy.

Ogłoszenia

  • V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 18.03.2018 r.1.    Dziś:•    Rozpoczęcie rekolekcji wielkopostnych, które trwać będą do środy. Witamy serdecznie naszego rekolekcjonistę –…
    Skomentuj jako pierwszy! Czytany 149 razy
  • IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 11.03.2018 r.1.    Dziś:•    Niedziela Laetare – radości.•    O godz. 13.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu. O godz. 17.00…
    Skomentuj jako pierwszy! Czytany 322 razy
  • III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU 04.03.2018 r.1.    Dziś:•    Wspomnienie św. Kazimierza królewicza, patrona naszego miasta.•    Po mszy św. o godz. 9.00…
    Skomentuj jako pierwszy! Czytany 308 razy

Msze Św.:
w dni powszednie:
godz. 7.00 i 18.00 (poniedziałki - kościół Św. Anny, pozostałe dni - kościół farny)
w niedzielę i święta:godz. 7.30 (kościół Św. Anny), godz. 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00 (kościół farny)

Nabożeństwa okresowe: codziennie o godz. 17.30

 

Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie godz. 9.00-10.00, 16.00-17.30
-w sprawie rejestracji grobów na cmentarzu parafialnym : wtorki i piątki w godz. 9.00-11.00

Najczęściej czytane

Piąta Ewangelia

Różne są nastawienia pielgrzymów przed wyjazdem do Izraela. Jedni liczą na cudowną podróż, z której można przywieźć pamiątki, zdjęcia i wspomnienia. Drudzy z kolei całą swoją uwagę kierują na przeżycia wręcz mistyczne. Wszystkiego trzeba dotknąć, odstać w każdej kolejce licząc na to, że wrócimy pełni uniesień, a nasza wiara wzmocniona dotykaniem świętych miejsc pozwoli nam przenosić góry. Okazuje się, że z Ziemi Świętej (nazywanej Piątą Ewangelią) można wrócić zawiedzionym. By tak się nie stało, warto po prostu otworzyć się na działanie Boga. Efekt gwarantowany.

 

Jakie było moje nastawienie? Nie ukrywam, że uwielbiam podróżować. Wyjazd do Izraela był jednym z wielu moich marzeń.. Wiedziałam, że ten kraj ma mi wiele do zaoferowania. Krajobrazy, jedzenie, klimat. Wszystko miało być takie nowe i zachwycające. I faktycznie było. Jednak pojechałam tam przede wszystkim na pielgrzymkę. Nie nastawiałam się jednak na nic specjalnego. Po prostu zaufałam Panu Bogu na zasadzie „Ty wiesz najlepiej, co będzie dla mnie dobre. Działaj”. Początki były trudne. Przez większość pobytu w Ziemi Świętej mieszkaliśmy w Betlejem. Ze względu na to, że miasto narodzin Jezusa i Dawida jest odseparowane wysokim murem z bramą strzeżoną przez uzbrojonych żołnierzy i zamieszkane głównie przez Palestyńczyków, gdzieś umknęła mi świętość tego miejsca. Podobnie jak i inne miasta znane z Ewangelii. Kana Galilejska, Nazaret, Jerycho, Kafarnaum. I nic. Zero uniesień, zero świadomości, że oto stąpam po ziemi Jezusa, Apostołów i świętych. Jednak byłam cierpliwa. I Pan Bóg tę cierpliwość wynagrodził.

 

IMG 8856

Słońce wschodzące nad Betlejem

 

Pierwszą z pięknych chwil był nocny wyjazd do Jerozolimy. Pan Bóg sprezentował go mojej grupie praktycznie w ostatniej chwili, ponieważ nie był on ujęty w planie pielgrzymki. Święte Miasto nocą przyciąga i olśniewa. Jednak największe wrażenie zrobiła na mnie Ściana Płaczu. Modląc się w świętym miejscu Żydów odczułam prawdziwą, wręcz namacalną obecność Boga. Pojawiła się pewność, że tak jak Bóg przez całą historię Narodu Wybranego był z Izraelem, tak samo jest i ze mną na co dzień.

 

IMG 9338

Ściana Płaczu 

 

Drugim mocnym przeżyciem była Eucharystia w Wieczerniku, sprawowana w intencji kapłanów przeżywających kryzys powołania. W miejscu Zesłania Ducha Św. Pan Bóg po raz kolejny okazał się niezwykle hojny, pomagając głęboko przeżyć Mszę Św. i doświadczyć działania Ducha.  Kolejnym doświadczeniem zapadającym w pamięć była Droga Krzyżowa ulicami Jerozolimy. Nieśliśmy krzyż stąpając drogą, którą swój krzyż na Golgotę niósł Jezus. Największe wrażenie robiło jednak otoczenie, w którym przyszło nam odprawiać to nabożeństwo. Nikt nie przystawał, nie milkły rozmowy, gdy przechodziliśmy obok straganów. Wszystko toczyło się własnym życiem. Jedni handlowali, inni spieszyli się do własnych zajęć. Grupa Polaków przeszła z krzyżem praktycznie niezauważona. Jakże inne to doświadczenie od nabożeństw przeżywanych w Polsce w Wielki Piątek.

 

IMG 9598

 

Można powiedzieć, że Pan Bóg przeprowadził naszą grupę suchą stopą przez swoją świętą ziemię. Obyło się bez nieprzyjemnych przygód, kradzieży, czy nawet siejącej postrach wśród odwiedzających Izrael „zemsty faraona”. Wracając do Polski nie zastanawiałam się czy kiedykolwiek jeszcze odwiedzę Ziemię Świętą, tylko kiedy to nastąpi. Jak pokazała ta pielgrzymka, wszystko zależy od nastawienia i naszego zaufania Bogu. Słuchając opowieści znajomych, którzy nastawiali się na cuda i mistyczne doznania, a wrócili zawiedzeni, zrodziła się we mnie pewna refleksja. Do Izraela warto pojechać z pełnym zaufaniem do Pana Boga. To On w najmniej oczekiwanych momentach i miejscach pomoże nam odczuć, że ziemia po której stąpamy jest święta. Taki wyjazd z pewnością przyniesie wtedy błogosławione owoce. Shalom!

 

Więcej zdjęć z Ziemi Świętej znajduje się po prawej stronie w kolumnie "Najnowsze galerie".

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Czytany 1091 razy

Najnowsze galerie

Początek rekolekcji wielkopostnych

Pueri Cantores Lublinenses - koncert kolęd

21 stycznia 2018

 

 

155 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Ankieta

Zapraszamy do wypełnienia ankiety.

 

ankieta

1% podatku -Towarzystwo Fara

Wirtualny spacer

Kalendarz

marzec 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31